Velice poučné informace o stolici – nebo chcete-li o „hovnu“

15.09.2014 23:11

Velice poučné informace o stolici – nebo chcete-li o „hovnu“

 

... nechci být netaktní, ale po přečtení mi dáte určitě za pravdu...


Na toaletě toho můžete zjistit více, než si myslíte!

Na toaletě toho můžete zjistit víc, než si myslíte!

 

 

Věštění ze záchodu

Jeden pohled prozradí, zda jste zdraví!

 

Než spláchnete, pořádně se podívejte na to, co jste po sobě zanechali.

O vašem zdraví to vypovídá víc, než si myslíte!

17. 09. 2013 Eva JedelskáProč je hnědá?

Hnědou barvu způsobují mrtvé bakterie, sídlící v tlustém střevě, a také žluč, kterou vylučují játra k trávení tuků. Žluč je původně zelená a během postupu tlustým střevem hnědne. Pokud ale zbytky potravy projdou trávicím traktem příliš rychle, nestačí se žluč zbarvit a stolice je pak nazelenalá. Jste-li překvapení barvou toho, co vidíte v záchodě, zkuste si vzpomenout, co jste v posledních dvou dnech jedli – zajímavé následky může mít třeba barevné cukroví z pouti.

 

Pokud při pohledu do mísy vidíte hnědý pevný útvar válcovitého tvaru, můžete být v pohodě. Všechno funguje, jak má. Horší je, když zaznamenáte nějaké „výstřelky“ v barvě, tvaru či konzistenci.

 

 

 

Mazlavá stolice

Musíte často používat záchodovou štětku? Znamená to, že vaše strava obsahuje hodně nasycených mastných kyselin. Ty prodlužují průchozí dobu, stolice je mastná a lepivá a brání střevům, aby dobře vstřebala živiny z potravy. Omezte tučná jídla a průmyslově zpracované potraviny a jezte víc vlákniny. Ze stravy vylučte hydrogenovaný tuk, který je ve výrobcích s dlouhou trvanlivostí, nekvalitních čokoládách, oplatkách s polevou, zmrzlině a podobně.

Ještě ke všemu žlutá?

Máte nejen jílovitou, mazlavou, ale i okrově zbarvenou stolici, která zanechává na hladině olejovité skvrny a dá se jen obtížně spláchnout? Svědčí to o poruše trávení tuků, která může být způsobená zánětem slinivky břišní.

Jakou má stolici vaše dítě?; thinkstock
 

Místo banánu tužka

Mohlo by se zdát, že na tvaru nezáleží. Omyl! Neobvyklé zúžení stolice, která může připomínat tužku nebo provázek, může být způsobené nádorem konečníku. Vyšetření u lékaře neodkládejte! Padají-li z vás malé, tvrdé „srnčí bobky“, může to znamenat, že má tělo nedostatek vody, také ale může jít o příznak takzvané spastické zácpy.

 

Toužebně očekávaná

Jakákoli stolice je lepší než žádná. Zácpa není jen otravná, ale může být signálem závažného problému. Pokud jdete na velkou méně než třikrát týdně, stolice je tvrdá, bolestivá a objevuje se v ní krev, určitě zajděte k lékaři.

 

(Více o zácpě si přečtěte v článcích Snadné cviky, které vás zbaví zácpy a Problém, o kterém se nemluví: Zácpa).

 

„Praktický lékař by měl provést vyšetření per rektum a v případě potřeby vás odeslat na kolonoskopii,“ říká lékařka Jana Vojtíšková.

Tuhá, tmavá, rychle klesá ke dnu

Málo pijete, jíte málo vlákniny a příliš mnoho masa. Zařaďte do jídelníčku víc ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. S tvrdou a suchou stolicí mají střeva mnohem víc práce a může způsobit i drobná poranění.

Plave

Dostatek vlákniny - lehká porézní stolice, která chvíli pluje na hladině, a pak jde ke dnu, svědčí o zdravém jídelníčku s dostatkem balastních látek. Gratulujeme! Samozřejmě v případě, že má normální tvar i barvu.


Nebojte se ohlédnout...

Černá jako dehet - natrávená krev

„Krvácení do horní části trávicího ústrojí se nejčastěji projevuje jako takzvaná melena, černá, kašovitá, mazlavá stolice, připomínající kolomaz či dehet,“ popisuje příznaky internista Igor Tozzi. Krvácení může být způsobeno vředy či nádory v žaludku či tenkém střevě a vždy je důvodem k návštěvě lékaře, zvláště když stolice velmi silně páchne. Černé zbarvení (bez nápadného odéru) může mít i příjemnější příčinu: přehnali jste to s borůvkami, s červeným vínem nebo užíváte tablety s obsahem železa.

 

Červená - čerstvá krev (nebo rajčata)

Její cesta byla podstatně kratší, pochází tedy z tlustého střeva nebo konečníku. S objednáním na vyšetření neváhejte už ani den, příčinou může být kolorektální karcinom (ve výskytu tohoto onemocnění jsme na prvním místě ve světě). Ta lepší varianta: dopřáli jste si rajčatový džus nebo červenou řepu. Stopy krve, které objevíte na toaletním papíru, jsou většinou způsobené hemoroidy nebo drobným natržením konečníku.

 

 A co vy, díváte se do mísy? Máte rádi svoje trávení pod kontrolou, nebo jsou vám tyhle záležitosti odporné a radši hned všechno proudem vody odešlete do hlubin?