U ruských hranic operují americká vojska a česká média zase mlčí. Expert Žantovský radí, kde hledat informace

15.10.2014 01:28

U ruských hranic operují americká vojska a česká média zase mlčí. Expert Žantovský radí, kde hledat informace

11. 10. 2014 6:51

TÝDEN V MÉDIÍCH Domácí média před veřejností dokonale utajila zprávu o tom, že v blízkosti ruského města Pskov byla nasazena obrněná divize Spojených států. Mediální analytik Petr Žantovský upozorňuje, že kdo se ji chtěl dozvědět, musel sledovat slovenskou agenturu TASR. Zamýšlí se také nad zveřejňováním utajovaných skutečností sdělovacími prostředky a glosuje ukončenou předvolební kampaň u nás.

 

Pravidelné ohlédnutí za událostmi ve sdělovacích prostředcích začíná Petr Žantovský tím, co média nezaznamenala. „Nepřinesla zprávu o tom, že 7. října, tedy před čtyřmi dny, se vojáci Spojených států vylodili v Estonsku a Lotyšsku, konkrétně dorazila technika obrněné divize Ironhorse do lotyšského města Ventspils a estonského města Tapa a vyložili tam kolem 700 vojáků, tanky Abrams, obrněná vozidla Bradley a další techniku. A tahle brigáda má být nasazena zhruba 150 kilometrů od ruského města Pskov,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Kdo by se tuhle zprávu chtěl dozvědět, tak si musí najít tiskovou agenturu Slovenské republiky TASR, ta ji přinesla, ale v českých médiích ji nenajde. „A tak si poněkolikáté tady v tom povídání říkáme, proč se informace o americko-ruském konfliktu vyskytují v Česku tak jednostranně. Já záměrně říkám o americko-ruském konfliktu, protože dnes každý, kdo se tou záležitostí zabývá, ví, že to není ukrajinsko-ruský konflikt, ale že ho akcelerují Spojené státy. Dokonce mnohem víc než Evropská unie, ta je v tomto případě spíše nastrčeným beranidlem amerických vojenských a zejména tedy ekonomických zájmů,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Mimořádně cynická politika ze strany USA

Nedávno četl studii docentky Ilony Švihlíkové, jež dokazovala velice přesně obrovskou škodlivost a sebevražednost ekonomických sankcí, které byly vyhlášeny ze strany EU vůči Rusku. „Zároveň dokazovala, že vlastně tyhle sankce poškozují státy, které je vyhlásily, tedy Evropskou unii. Ale mnohem méně poškozují Spojené státy, protože Spojeným státům se tím pádem otevírá obrovský trh v Evropě, a to je to, oč Americe v tuhle chvíli vlastně jde,“ vybral ze studie mediální odborník.

Švihlíková také upozornila na to, že celá záležitost s břidlicovým plynem může být jedna velká bublina. „Může to být v podstatě jen propagandistický tah, takový trhák, který má těm americkým ekonomickým zájmům otevírat dveře do Evropy, ovšem to nelze jinak, než když se Evropa uzavře před trhem na Východě. To je mimořádně cynická politika, která ze strany Spojených států nebyla k vidění opravdu mnoho desítek let, možná naposledy někdy v padesátých letech, ani dokonce v těch osmdesátých ne,“ podotýká Petr Žantovský.

Nejde o nějakou Ukrajinu, ale o americkou ekonomiku

To považuje za dost hazardní hru s válkou, protože k té válce opravdu dojít může a Američanů by se vlastně nedotkla. „Nebyla by na jejich území, byla by opět na území Evropy a Američané by pouze podle příležitostí, možností a obchodních zájmů dodávali zbraně, zbraňové systémy na tu, nebo na druhou stranu konfliktu. S tím mají své zkušenosti, například z íránsko-irácké války, kdy průběžně postupně vyzbrojovali obě dvě válčící strany. Kdo si to už dnes nechce pamatovat, tak má krátkou paměť, nebo hraje za něčí zájmy,“ domnívá se mediální analytik.

V této souvislosti je proto šokován, že se v českých médiích nedozvíme takovou zásadní věc, jakou je zpráva, že 150 km od ruského města vzniká poměrně silná divize armády Spojených států. „To už přestává opravdu být legrace a je z toho naprosto zřejmé, že tady vůbec nejde o nějakou Ukrajinu, o nějakého Jaceňuka, o nějaký Majdan, o nějaká lidská práva. Tady jde velmi jednoduše o americkou ekonomiku, která je momentálně na bodě mrazu,“ tvrdí Petr Žantovský.