Systém Chibiny

24.07.2015 19:59

Rusové měli Američanům ukázat jejich malost a zaostalost. Posádku amerického torpédoborce prý totálně demoralizovala nová ruská zbraň

Hodnocení uživatelů:  / 8 

NejhoršíNejlepší 
 

V ruských médiích se spekuluje o důvodu hysterické reakce Pentagonu, kterou vyprovokoval imitovaný útok ruského bojového letounu na americký torpédoborec Donald Cook v Černém moři. Nabízíme vám jednu z možných variant této události. 

Podle informací, které přinesly světové zpravodajské agentury, v sobotu 12. dubna 2014, letadlo ruských vzdušných sil SU-24 provedlo přelet nad americkým torpédoborcem USS Donald Cook, vybaveném nejnovějším americkým mnohostranným obranným a informačním systémem Aegis a také vyzbrojeného raketami s plochou dráhou letu Tomahawk. V pondělí 14. dubna Pentagon vydal nečekaně emocionální komentář ohledně této události.

 

Su-24

Hysterická reakce Pentagonu

Oficiální představitel Pentagonu plukovník Steve Warren se vyjádřil přímo hystericky: „Bylo to zastrašující a nepřípustné, protože akce demoralizovala posádku a měla negativní vliv na celkové psychologické klima mezi vojáky.“ Dále prohlásil: „Tyto provokativní a neprofesionální akce Ruska neodpovídají předchozím dohodám o profesionální spolupráci mezi ozbrojenými silami našich zemí.“ Warren také upřesnil, že ruské SU-24, které podle všeho nemělo na palubě útočné zbraně, v sobotu 12. 4. dvanáckrát krát prolétlo v blízkosti plavidla USA, které se nacházelo v mezinárodních vodách nedaleko Rumunska.

Toto emocionální a místy až hysterické prohlášení vyznívá velmi zvláštně. Fakt, že neozbrojený stíhač, bombardér, řekněme na rovinu, že ne poslední generace ruských letadel, spíše i trochu zastaralý, sice dvanáct krát proletěl v blízkosti moderní po zuby ozbrojené lodě námořních sil USA, specializující se na protivzdušnou obranu, sám o sobě nezdá se být na takové reakce dostatečným. V době studené války, byly takové přelety kolem lodí pravděpodobného protivníka realizovány prakticky při každém setkání obou mocností a nikdo se nehroutil.

Přinutil několika násobný přelet neozbrojené nepříliš moderní stíhačky rezignaci dvaceti sedmi námořníků?

Takže co se tentokrát vlastně stalo? Co tak vystrašilo americké námořníky s profesionálním výcvikem? Navíc po tomto incidentu podalo dvacet sedm členů posádky žádost o uvolnění nebo oznámilo úmysl opustit loď s odůvodněním, že nejsou ochotni riskovat vlastní život. Nepřímo to potvrzuje prohlášení Pentagonu. V něm se uvádí, že daná akce demoralizovány posádku plavidla.

Tento mnohoúčelový torpédoborec USS Donald Cook (DDG-75) typu Arleigh Burke patří ke třídě raketových torpédoborců, který může bojovat s více cíli. Patří také do skupiny bojových plavidel s vysokou manévrovatelností, určených pro boj s ponorkami, vzdušnými cíli, včetně raket, a loděmi protivníka, a také pro ochranu a obranu svazů plavidel nebo konvojů. Mimo jiné má ve výzbroji dva šestihlavňové Phalanx CIWS (Close – In Weapon System, tedy zbraňový systém blízké obrany) a až 74 raket RIM – 66 SM – 2;  Standard – 2. Jinými slovy: Specializací tohoto plavidla je boj nejen s takovými pomalými a pomalu manévrujícími cíli jako je SU-24, ale i s cíli mnohem náročnějšími, jako jsou protilodními raketami, jejichž rychlost i manévrovatelnost není ohraničena přítomností pilota a navíc mají mnohem menší radarový odraz.

Zděšení námořníků z bezmocnosti proti ruskému systému Chibiny?

Zdálo by se tedy, že letadlo SU-24, které je pro obranné systémy lodě snadným cílem, nemůže být důvodem k demoralizaci posádky, stačí zapnout protivzdušnou ochranu - Aegis a praktikovat scénář přiblížení pravděpodobného protivníka v podmínkách blízkých reálnému útoku a odražení útoku.

Posádka však byla následně demoralizovaná. Dvacet sedm námořníků požádalo o uvolnění. K čemu tedy v neutrálních vodách došlo? Odpověď se pravděpodobně skrývá za záhadným jménem Chibiny. Pokud si tento výraz najdete na internetu, tak zjistíte, že se jedná jen o pohoří poloostrově Kolna 150 km za polárním kruhem. Nicméně, tyto Chibiny určitě posádku nevystrašily.

Chibiny je také označení nejnovějšího ruského komplexu radioelektronického boje (REB), který bude montován do všech perspektivních ruských strojů. Informací o něm není příliš mnoho, respektive skoro žádné, ale jsou údaje o tom, že byl testován právě na palubě letounu SU-24 při vojenském cvičení v Burjatii. Ve skutečnosti nic tak nedokáže vystrašit člověka s vojenským výcvikem, jako vlastní bezmocnost. Situace ve světle výše uvedeného se pravděpodobně odehrála následovně.

Co se tedy mohlo stát? Jediné letadlo si mělo údajně pohrát s nejmodernější americkou lodí jako kočka s myší

Americký torpédoborec 10. dubna 2014 připlul do centrální části Černého moře. Šlo o demonstraci síly USA vyvolanou pevnou pozicí Ruska ohledně Ukrajiny a Krymu. Reakce Ruska byla klidná, ale měla výše uvedené důsledky. Vojenské velené Ruska 12. dubna, tedy v den, kdy Rusové slaví den kosmonautiky, kdy prvně pokořili Američany prvním člověkem ve vesmíru, vyslali k přeletu nad americkou lodí v neutrálních vodách neozbrojený SU-24.

Letadlo bylo neozbrojené, ale vybavené komplexem radioelektronického boje (REB) – Chibini. Dále se pravděpodobně vše odehrávalo přibližně podle takového scénáře:

Torpédoborec Donald Cook už z dálky zaregistroval blížící se SU-24, následně byl vyhlášen bojový poplach a posádka zaujala místa na bojových postech. Všechno šlo jak mělo, radary počítaly kurz sblížení s cílem, Aegis korektně řídil naváděcí systémy. A najednou. Cvak. Všechno zhaslo. Systémy byly vypnuty. Aegis přestal pracovat, obrazovky zčernaly, dokonce Phalanx není schopen získat navedení na cíl.

SU-24 v té době prolétlo nad palubou torpédoborce, udělalo bojový obrat a simulovalo raketový útok na cíl. Pochopitelně úspěšně, když neexistovala na lodi žádná účinná obrana. Pak se letadlo otočilo a simulovalo další útok. A pak ještě desetkrát, což by znamenalo úplné zničení lodi. Všechny pokusy techniků lodi oživit Aegis a získat navádění na cíl selhaly a až když silueta SU-24 zmizela v dáli nad ruskými břehy, tak obrazovky ožily a systémy navádění na cíl svědomitě ukazovaly křišťálově čisté a prázdné nebe.

Pokoření?Předpokládejme tedy, že poté co SU-24 aktivovalo systém „Chibiny“ na své palubě v bezprostřední blízkosti lodi Donald Cook, veškerá protivzdušná obrana torpédoborce selhala. Rusové, při prověřování efektivity práce systému REB, dvanáct krát imitovali útok na americké plavidlo. Za celou tu dobu posádka nebyla schopna obnovovat nefungující systém CICS (Combat Information Centers). Ten začal pracovat teprve tehdy, když SU-24 odletělo na základnu.

Proto je pochopitelné, proč dvacet sedm lidí chce odejít ze služby v americkém vojenském námořnictvu, když pocítili takové pokoření a vlastní bezmocnost proti systému radioelektronického boje jediného obyčejného bombardéru, když byli na palubě supermoderně vybavené lodě a bylo jim to k ničemu.

Převzato z www.halvnespravy.cz | Překlad -rav-

zdroj:https://www.bezpolitickekorektnosti.cz/?p=22856