Historický důl Kovárna v Obřím dole Navštivte podzemí Sněžky

04.12.2014 21:17
Historický důl Kovárna v Obřím dole
Navštivte podzemí Sněžky
 kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte
 kliknutím zvětšíte

Od středověku pronikali do Krkonoš prospektoři drahých kovů a v jejich těsném sledu přicházeli horníci. Podzemí vydávalo své poklady jen pomalu. A právě tady, v útrobách Sněžky, kde bylo dobývání rud nejrozsáhlejší, vznikaly pověsti o ukrytých Krakonošových pokladech. Po vydobyté rudě zůstal labyrint chodeb, šachta, vysoké komíny a především velké komory. Vše můžete spatřit na vlastní oči.

Vstup do důlního díla je u bývalé boudy Kovárna, na modré turistické značce, ve stoupání na Slezskou boudu. Cesta od informačního centra Veselý Výlet v Peci pod Sněžkou ke Kovárně je dlouhá 5 km a trvá necelou hodinu a půl. Do podzemí se vstupuje v dvanáctičlenných skupinách. Vzhledem k obsazenosti výprav velmi doporučujeme návštěvu předem objednat v informačním centru Veselý Výlet v Peci pod Sněžkou na telefonním čísle: 499 736 130 a zde si též zakoupit lístek. Na označeném místě u bývalé boudy Kovárna, kde si vás vyzvedne průvodce, je nutné být 10 minut před zahájením exkurze do podzemí.

Batohy, doklady apod. si můžete ponechat v hlídané budce před vstupem do podzemí. U vstupu do podzemí není k dispozici WC. K výběru jsou dvě trasy podzemím. Trasa A, kterou zvládne každý návštěvník a dlouhá trasa B pro náročné.

vyznačení tras na řezu


Trasa A

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Trasa A je pro každého, kdo se nebojí úzkého profilu štoly, příkrých schodišť a chladu v podzemí. Zapůjčíme Vám plášť a přílbu s lampou. V důlním díle strávíte maximálně 45 minut. Do podzemí je nutná pevná obuv, teplejší oblečení a věk doporučujeme nad 10 let. V dole je teplota 7°C a vysoká vlhkost vzduchu.

 kliknutím zvětšíte  kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte
 

Návštěvní doba trasy A: červenec - srpen, pátek, sobota, neděle.
Vstup do podzemí: 10:30; 13:30; 16:30.

Trasa A : vstupné 180,- Kč.


Trasa B - dlouhá trasa

kliknutím zvětšíte
 kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Trasa B je pro fyzicky zdatnější návštěvníky. Spatříte na ní celý zpřístupněný důl (tj. včetně trasy A). Sestup do hloubky téměř 50-ti metrů absolvujete po nerezových žebřících s ochrannými koši, lávkách a schodištích. Maximální délka jednoho žebříku je 5 m. Připravte se na pohledy do hloubky. Vychutnáte si charakter starého dolu a pochopíte dřinu horníků vynášejících rudu z hlouby hory na povrch. Na sestupu uvidíte největší staré krkonošské dobývky, vytesané nádrže s vodou, zatopená hloubení, skalní žebra a pilíře, unikátní geologické struktury, zbytky rudy a na závěr vstoupíte do novodobé chodby s důlní technikou zanechanou zde v roce 1959. Překvapí Vás, jak rozsáhlé je podzemí Sněžky. Na základní poučení pro bezpečný pohyb na žebřících, ustrojení do kombinézy, sestup a opětný výstup na povrch po stejné trase, musíte počítat s časem okolo dvou hodin. Vybavíme Vás lehkou kombinézu, rukavicemi a zapůjčíme přílbu s lampou. Vzhledem k mělkým loužím po trase, nerovnému skalním terénu a sestupu po žebřících je nutná pevná obuv. Pro delší pobyt pod zemí při teplotě 7°C je též zapotřebí teplejší oblečení. Vstup je vhodný pro zdatnější osoby a děti ve věku nad 10 let v doprovodu dospělého. Než se rozhodnete pro tuto trasu B, zvažte prosím své schopnosti.

kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte  kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte
 
 kliknutím zvětšíte kliknutím zvětšíte

 

 

Návštěvní doba trasy B: červenec - srpen,
pátek, sobota, neděle.
Vstup do podzemí 10:00; 13:00 a 16:00 hodin.

Trasa B: vstupné 350,- Kč.


Výňatek z návštěvního řádu pro trasu A i B:

 

  • Návštěvníci musí dbát pokynů průvodce a povrchové služby.
  • Je zakázáno odbočovat z turistické trasy, manipulovat s přílbou a světlem bez asistence průvodce
  • Na žebříku může sestupovat a vystupovat pouze jedna osoba otočená čelem k žebříku.
  • Je povolen pouze malý kompaktní fotoaparát pověšený na krku pod kombinézou.
  • Jsou zakázány videokamery, batohy, ledvinky a jiné předměty bránící v pohybu po žebřících. V případě sporných předmětů rozhoduje povrchová služba.
  • Na žebříku může sestupovat a vystupovat pouze jedna osoba otočená čelem k žebříku.

 


Provozuje Česká speleologická společnost Z0 5-02 Albeřice.
Další informace v informačním centru Veselý Výlet na telefonním čísle: 499 736 130

 

Zdroj : www.speleoalberice.cz/kovarnacze.htm