Energeticky úsporné žárovky mohou vyvolávat úzkost, migrény a dokonce i rakovinu

16.05.2018 10:20

Energeticky úsporné žárovky mohou vyvolávat úzkost, migrény a dokonce i rakovinu

 
 

Mnozí z nás s cílem ušetřit elektřinu a peníze nahradili standardní žárovky takzvanými ekologickými nebo šetrnými zářivkami nové generace. Vliv na to určitě mělo i omezení výroby klasických žárovek.

Avšak tato nová generace žárovek je natolik toxická, že americká vládní Agentura pro ochranu životního prostředí vytvořila speciální protokol, který je třeba dodržovat v případech, kdy dojde k jejich rozbití.

Důvodem je fakt, že při narušení jejich struktury nastává únik toxických plynů.

Pokud se rozbijí v uzavřeném prostředí domu či bytu, tak maximální povolená koncentrace rtuti ve vzduchu bude překročena až 20 násobně!

K takovému zjištění dospěla studie provedená Výzkumným ústavem Fraunhofer Wilhelm Klauditze pro německou Svazovou agenturu životního prostředí.

Jaký je rozdíl mezi světlem z běžné a úsporné žárovky

I když se na první pohled může zdát, že světlo produkované běžnou žárovkou a úspornou zářivkou je stejné, případně odlišné pouze v odstínu, není tomu tak.

Běžná žárovka produkuje takzvané spojité spektrum světla na stejném principu jako slunce vytváří běžné denní světlo.

Pro naše oči viditelné světlo má rozmezí vlnových délek od 400 do 700 nm.

Jde vlastně o celé spektrum barev od fialové, přes modrou, zelenou, žlutou až po červenou, které se po vzájemném prolínání pro lidi jeví jako bílá barva.

Naproti tomu, úsporné zářivky generují jen jednu nebo několik konkrétních vlnových délek, které se nám také jeví jako bílé světlo, ale ve skutečnosti je to jen jeho malá část.

Co způsobuje světlo z úsporných žárovek – strana 2

zdroj : https://electropiknik.cz/zena/zdravi/energeticky-usporne-zarovky-mohou-vyvolavat-uzkost-migreny-a-dokonce-i-rakovinu/2015/09/